انواع کف کاذب اتاق سرور

انواع کف کاذب اتاق سرور

آشنایی با انواع کف کاذب اتاق سرور

قبل از انتخاب کف کاذب اتاق سرور بخوانید

کف کاذب که تا چندی پیش برای خیلی ها واژه ای ناآشنا و لفظی عجیب بود، این روز ها به پای ثابت اتاق های سرور و دیگر مراکز اداری و تجاری تبدیل شده است. آنان که در جستجوی اداره ای امن و محیطی ممتازند بی تردید می دانند نیل به این هدف وابسته به استفاده از تکنولوژی های روز و فناوری های نو است. خوب می دانیم کف کاذب دارای انواع متفاوت و کاربرد های منحصر به فردی است. این که از چه نوع کف کاذب با چه ویژگی هایی استفاده کنیم وابسته به نوع کاربری و محل کاربرد آن است. سرور روم ها از جمله نمونه های مطرح می باشند که میزبان اصلی انواع کف کاذب اتاق سرور به شمار می روند.

زمانی که نام اتاق سرور به میان می آید مقصود مکانی است که امنیتش بسیار مهم است، منظور اتاقی است که حجم وسیعی از کابل ها را در بر می گیرد و تمام تجهیزات یک سازمان را شامل می شود. آن چه سبب می شود استفاده از کف کاذب در اتاق سرور این چنین متداول و محبوب باشد ویژگی های شاخص و برجسته کف کاذب است.

این مقاله، بررسی انواع کف کاذب دیتاسنتر را دنبال می کند. پس از مروری کوتاه بر معنی اتاق سرور، ضرورت کف کاذب در چنین مکانی را به بحث خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید.

اتاق سرور به زبان ساده

بحث را با یک تعریف کلی از اتاق سرور شروع می کنیم.

احتمالا بار ها نام شبکه های کامپیوتری را شنیده اید، شبکه هایی که از کنار هم قرار گرفتن چندین کامپیوتر تشکیل شده اند. آن جا که چند کامپیوتر وجود دارد، مدیریت حجم وسیعی از کابل ها اجتناب ناپذیر می گردد. اتاق سرور مهم ترین مفهوم در شبکه های کامپیوتری است، جایی که با حجم بالای کابل گره خورده. واضح است تعداد انبوه کابل در اتاق سرور کار را برای کارمندان دشوار می کند و فعالیتشان را محدود می سازد.

اتاق سرور، مرکز تمام داده هایی است که در شبکه های کامپیوتری مبادله می شوند، بدیهی است آسیب به اتاق سرور با خسارت های زیادی همراه می گردد و  تمام اطلاعات یک سازمان را بر باد می دهد.

اتاق سرور می بایست امن باشد به گونه ای که در صورت وقوع هر اتفاقی اعم از آتش سوزی، برق گرفتگی و موارد مشابه، کابل ها آسیب نبینند و اطلاعات از بین نروند، ضمن این که دسترسی به کابل ها و تجهیزات اتاق سرور، به سادگی در مواقع نیاز برای کاربران میسر باشد. کف کاذب همان تکنولوژی جدیدی است که اتاق سرور را به مکانی مجهز و ایمن بدل می سازد.

انواع کف کاذب که میتوان در اتاق سرور استفاده نمود عبارتند از :

۱- کف کاذب فولادی

۲- کف کاذب آلومینیومی

۳- کف کاذب سولفات کلسیم

۴- کف کاذب سنگی

۵- کف کاذب سرامیکی

همان طور که گفتیم کف کاذب تکنولوژی جدید و پرکاربردی است.

اجرای کف کاذب سبب می شود دسترسی به کابل های داده ساده گردد و مدیریت آن ها آسان شود. با وجود انواع کف کاذب، گردش هوا در اتاق سرور شکل بهتری به خود می گیرد ضمن این که تقسیم وزن به بهترین شکل انجام می شود. با وجود انواع کف کاذب اتاق سرور، دسترسی به خطوط برق هم آسان تر از قبل می گردد و انعطاف پذیری به بارزترین مشخصه مکان مزبور تبدیل می شود.

از آن جا که در اتاق سرور بر روی کف کاذب، تجهیزات زیاد و سنگین قرار می دهند، استفاده از بهترین انواع کف کاذب که مقاومت بالایی داشته باشد و بتوانند وزن سنگین را تاب آورد امری مهم و حائزاهمیت است.

انواع کف کاذب اتاق سرور باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

اتاق سرور مکانی مملو از کابل و تجهیزات است با این حال مقدار کابل های مورد استفاده در یک اتاق سرور با اتاق سرور دیگر مشابه نیست و بسته به بزرگ و پیشرفته بودن مکان مزبور بی تردید متفاوت خواهد بود. بنابراین با توجه به این که اتاق سرور شما در بردارنده چه حجمی از سیم و کابل است باید تصمیم بگیرد کف کاذب را با چه ارتفاعی انتخاب کنید.

سهولت دسترسی به کابل داده و کابل برق در اتاق سرور بسیار مهم است از این رو می بایست در انتخاب انواع کف کاذب اتاق سرور دقت و وسواس خاصی به خرج دهیم و از نمونه هایی استفاده نماییم که دسترسی را محدود نمی سازند.

وابسته به این که تجهیزات استفاده شده در اتاق سرور چقدر حجیم و سنگین هستند، نوع کف کاذب از نظر مقاومت متفاوت خواهد بود. انواع کف کاذب اتاق سرور گاهی اوقات می بایست بیشترین تحمل را در برابر فشار های وارده داشته باشند حال آن که برخی اوقات از نمونه های ضعیف تر هم می توان استفاده کرد. لازم به توضیح است که وزن رک های استفاده شده در اتاق های سرور عموما ثابت نیست و معمولا به مرور زمان سنگین تر می شود بنابراین توصیه می کنند از زیرساخت های استرینگر استفاده کنید تا خیالتان از استقامت بالای انواع کف کاذب اتاق سرور آسوده باشد.

حتما به این نکته دقت داشته باشید که انواع کف کاذب دیتاسنتر را بر اساس منطقه جغرافیایی و اقلیم محیط انتخاب کنید. در مکان مرطوب، کف کاذب انتخابی متفاوت از اقلیم خشک خواهد بود.

علاوه بر موارد مذکور، روکش کف کاذب نیز از دیگر فاکتور هایی است که قبل از انتخاب انواع کف کاذب اتاق سرور می بایست بدان توجه داشت.

صحبت پایانی

فراموش نکنیم اتاق سرور قلب مراکز اداری و تجاری است. اتاق سرور مکانی برای ثبت و نگهداری تمام اطلاعاتی است که روزانه در سازمان های بزرگ مبادله می شوند. با وجود کف کاذب، اتاق سرور به مکانی با انعطاف بالا بدل خواهد شد، به محیطی ایمن و مطمئن، به جایی امن برای تبادل داده و مبادله اطلاعات.