اجرای کف کاذب

اجرای کف کاذب

اجرای کف کاذب

نکاتی فنی که در فضای مجازی کمیاب است

اجرای کف کاذب ، یکی از چالشی ترین مسائلی است که فعالین حاضر در حوزه ی مذکور و البته مهندسان شاخه های مختلف، پیوسته نظرات گوناگونی درباره ی آن ارائه می دهند. ما در این نوشته با نگاهی فنی، دقیق و کارشناسانه به مساله پرداخته ایم و در کنار بیان نکات اجرایی، گریزی هم به دنیای تعاریف اصطلاحات و انواع کف کاذب داشته ایم.

به خاطر داشته باشید، منظور از اجرای کف کاذب، ایجاد فضایی است حایل، بین کف سازه ای ساختمان و محل قرار گیری اشیا، اجسام و آمد و شد افراد. اجرای چنین کفی، نه تنها از منظر کارکردی برای سازه های امروزی مفید به فایده است، بلکه تا حد زیادی مدیریت ایمنی و حوادث نامترقبه ی آینده را در اختیار ساکنین قرار می دهد.

اجرای کف کاذب ، از حساسیت اتاق های سرور تا روزمرگی سازه های عادی

نگاهی کلی و چکیده وار به اجرای کف کاذب

همان طور که می دانید، امروزه دیگر وقتی سخن از کف و سقف های کاذب به میان می آید، مساله تنها محدود به اتاق های حساس فرمان، مدیریت و سرور و این دست از فضاها نیست. بلکه یک نمایشگاه موقتی، دفتر کار یا حتی منزلی شخصی ساز هم می تواند مزایای این تجهیزات را در اختیار بگیرد.

کف کاذب ، اگر به صورت علمی و اصولی تهیه و اجرا شود، فضایی به وجود می آورد که انواع و اقسام کابل ها، سیم کشی ها و یا حتی ساز و کار گرمایش و سرمایش در دل آن قرار خواهند گرفت. در نتیجه مساله ی نصب کف کاذب هم عملکردی است و هم از طریق ایجاد دسترسی راحت به تجهیزات، تسهیل تعمیر و نگهداری آینده را به ارمغان می آورد.

اجرای کف کاذب از بررسی ابعاد و ارتفاع فضای مورد نظر آغاز می شود و با تراز ساختن نهایی تایل ها به اتمام می رسد. در این مسیر نکات فراوانی وجود دارد که باید رعایت شوند، در ادامه به تفصیل به آن ها پرداخته ایم.

اجرای کف کاذب ، نکات فنی و اجرایی

آن چه قبل از هر چیز باید بدانید

بی پرده و صریح به اصل مساله می پردازیم و جزئیات توصیفی را حذف می کنیم. در صورتی که در هر محیطی، احتیاج به کفی دارید که ضروری است، دسترسی به فضای تحتانی اش ساده و راحت صورت بگیرد، دیر یا زود گذرتان به مساله ی چالشیِ اجرای کف کاذب خواهد افتاد، در نتیجه نکات زیر را مد نظر داشته باشید.

نکات مقدماتی

قبل از هر چیز الزامات محیطی پروژه را شناسایی کنید و بر مبنای آن ها اقدام به سفارش کف کاذب نمایید. خیلی کلی می گوییم، کف کاذبی که برای سرمایش از کف مورد استفاده قرار می گیرد از نظر طرح، جنس و کیفیت، به طور کامل متفاوت است از نمونه هایی که خاصیت پوششی تجهیزات تاسیساتی را دارند.

راهکار اجرایی قبل از ثبت سفارش و خرید

اگرچه که مشاوره و مشورت با یک کارشناس کارکشته همواره در اولویت است، اما اگر بنا دارید شخصا وارد کار شوید، توصیه می کنیم ابتدا روی کاغذ نیازهای فضای پروژه ی خود را یادداشت کنید و سپس از انواع مدل های کف کاذب را بررسی کنید، هر کدام که تطابق بیشتری با نیازهای اجرایی شما داشت، باید انتخاب شود و به کار گرفته شود (در ادامه انواع کف های کاذب را معرفی کرده ایم).

اجرای کف کاذب ، راهنمای گام به گام

نکات، الزامات و اقتضاعات

کف های کاذب از استانداردهای مدون و مشخصی پیروی می کنند. یعنی همانطور که مثلا برای طرح اختلاط انواع بتن آیین نامه وجود دارد، کف کاذب هم دستورالعمل هایی دارد که باید رعایت شوند. ارتفاع، جنس، توان یا ظرفیت باربری، نحوه ی مدیریت کابل ها و بسیاری دیگر.

ما در بندهای زیر به صورت گام به گام این مطالب را دسته بندی کرده ایم و به بیانی، یک دستورالعمل اجرایی پدید آورده ایم.

  • در کلی ترین طبقه بندی ممکن، کف کاذب با دو هدف کلی به کار گرفته می شود. اول عملکردی و دوم سازه ای. در طبقه بندی اول، نیازهای تاسیساتی و گرمایشی و سرمایشی قرار می گیرند و زیر شاخه ی طبقه بندی دوم، سبک سازی ساختمان است (گاهی طراح سازه برای کاهش وزن بنا، ناچار است به کف و سقف های کاذب ارجاع دهد).
  • پس از مشخص شدن این که ما در پی برآورده ساختن چه نوع نیازی هستیم، باید دانست که مولفه های ظرفیت باربری، ارتفاع ، شیب ، چگونگی قرار گیری دریچه ها ، مقاومت در برابر آتش سوزی و ایمنی در برابر اتصالات الکریسیته مسائلی هستند که نیاز به بررسی دارند.
  • در صورتی که تا به اینجا نیازها به طور کامل شناسایی شده باشند، قبل از رفتن سراغ ثبت سفارش و خرید از بازار، نیاز است یک سری مولفه ی استاندارد را در نظر گرفت. به عنوان مثال TIA 942 نکاتی در باب ابعاد و چگونگی اجرای کف کاذب دارد و به طور مشابه IEC 61000-4-2 الزامات ایمنی برقی را بیان می کند. حال با مقایسه ی نیازهای ما و تطابق آن ها با بندهای اجرایی استانداردهای مذکور می توان اشتراک ها را اجرا و تضادها را تعدیل ساخت.

اجرای کف کاذب، یک توصیه ی حیاتی

سخن پایانی به عنوان جمع بندی

 دنیای کف های کاذب آن قدر وسیع و گسترده است که نمی توان انتظار داشت در چنین مقاله ی خلاصه ای بتوان زیر و بم آن را بیرون کشید. به عنوان یک نمونه باید بدانید کف های کاذب انواع فولادی ، سنگی ، چوبی ، سرامیکی و شیشه ای دارند. هر کدام از این مواد با خواص و ویژگی های گوناگون به کار گرفته می شوند و اقیانوسی از جزئیات به همراه می آورند. در نتیجه، نیاز است برای اطمینان از نصب کف کاذب پروژه ی خود ، تیم های کارکشت، با تجربه و متخصص را در اختیار داشته باشید.