نقشه اتاق سرور

نقشه اتاق سرور و تاثیر آن در طراحی اتاق

نقشه اتاق سرور

/ اتاق سرور در حقیقت مرکز داده هر شرکت و سازمان محسوب می شود که اطلاعات مهمی را در خود جای می دهد. اطلاعاتی که به نوعی نبض شرکت و سازمان هستند و بایستی به آن توجه فراوانی شود. از این رو باید تمامی استانداردهای لازم در این اتاق پیاده سازی شود. شرکت ها باید نقشه اتاق سرور را به گونه ای طراحی کنند تا استانداردهای لازم را در برگیرد و موجب ایمنی کامل آن شود.
نقشه اتاق سرور شامل تمامی قسمت های این اتاق می شود. برای مثال در قسمت سقف کاذبی که شرکت ها برای اتاق در نظر می گیرند این نوع سقف به سازه اصلی ساختمان متصل می شود و تمامی وزن خود را روی سازه قرار می دهد. در سوی دیگر سینی و لدر نیز دیگر مواردیست که باید در اتاق سرور قرار داد. سینی و لدر موجب خواهد شد تا کابل های شبکه و برق را دسته بندی کرده و به شکل منظم درآورد. زیرا اتاق سرور شامل کابل های متعددی شده و اگر این سیم ها را دسته بندی نکرد با یک اتاق نامنظم رو به رو خواهید بود.
در قسمت دیگر نقشه اتاق سرور باید سیستم اطفاء حریقی گذاشت که بیشتر در قسمت نزدیک به سقف نصب می شود تا در صورت بلند شدن دود و به وجود آمدن آتش، سیستم به شکل هوشمند آن را به عوامل اتاق سرور گزارش دهد. نقشه اتاق سرور اهمیت بسیاری داشته و باید تمامی نکات ایمنی در آن رعایت شود. در صورت عدم انجام کارها براساس استاندارد بایستی انتظار به وجود آمدن مشکلی را داشت که ضرر هنگفتی را به دنبال دارد. بنابراین جهت انجام بایستی نقشه اتاق سرور همانند یک ساختمان براساس استانداردها طراحی شود و به دور از هر مشکل یا عناصر طراحی غیراستاندارد باشد.
همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، مواردی در استانداردسازی اتاق سرور باید رعایت شود که هر یک براساس المان هایی صورت خواهد گرفت. دیگر عوامل این استاندارد استفاده از سیستم سرمایشی دقیق و هوشمند بوده تا موجب ثبات در دمای هوا شود به شکلی که اگر دما از سطح موردنظر فراتر رفت با پخش هوای سرد آن را به سطح استاندارد بازگرداند. سیستم سرمایشی در کنار سرورها قرار می گیرد تا برای انتشار هوا سرد نتیجه مطلوبی به دنبال داشته باشد. بسیاری از درایوها و هارد سرور با بالا رفتن دما دچار اختلال و مشکل می شوند و اگر در این میان سیستم سرمایشی به کار گرفته نشود باید انتظار چنین اتفاقی را داشت.
در قسمت ورودی اتاق سرور سیستم کنترل ورود و خروجی به کار گرفته می شود تا از ورود افراد جاسوس و ناشناس به اتاق جلوگیری گردد. این سیستم نیز نوعی ایمن سازی در اتاق محسوب شده و موجب جلوگیری بسیاری از اتفاقات و مشکلات اتاق خواهد شد. بنابراین استفاده از آن می تواند کاربردی باشد.
به طور کلی نقشه اتاق سرور یا همان طراحی بایستی کامل براساس قوانین روز صورت گیرد تا با ویژگی های ایمنی مختلف مانع از به وجود آمدن مشکلات بزرگ شود.

مطالب مرتبط :   چگونگی مدیریت تجهیزات اتاق سرور