کف کاذب اتاق برق

کف کاذب اتاق برق و اهمیت آن

کف کاذب اتاق برق

/ اتاق برق فضایی است که دسترسی انسان به آنجا محدود شده است. اوپراتورها داخل آن اتاق مستقر نمی شوند. این اتاق معمولا رفت و آمد کمی دارد و مساله قابل توجه در این اتاق ها، بار سنگین تجهیزات است. جنس و نوع کف کاذب بر اساس وزن تجهیزات برقی مشخص می شود که روی آن قرار می گیرد. سیستم کف کاذب اتاق برق طوری طراحی شده که نیازی نیست زمان زیادی را برای انتخاب آن صرف کنید، بهتر است زمان بیشتری را برای تصمیم گیری درباره خرید تجهیزات الکتریکی اختصاص دهید.

زیر ساخت فولاد درجه بالا، قدرت بسیار بالایی را با ارتفاع کف استاندارد بین ۸۰ تا ۱۵۸ اینچ (۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی متر) ارائه می کند. پایه های ستون به اندازه ۸۰ اینچ (۲۰۰۰ میلی متر) در مرکز، فضای بیشتری برای انتقال تاسیسات و خدمات و کابل ها را در این محفظه فراهم می کنند. برای ارتفاع بالای ۸۰ اینچ، زبانه های قفلی و پانل های شیار دار از جنس کلسیم سولفات غیر قابل احتراق استفاده می شود.

مزایا و ویژگی های کف کاذب اتاق برق :

  • ارتفاع از ۱۲ تا ۸۴ اینچ / ۳۰۰ – ۲۱۰۰ میلی متر
  • ۷۰ درصد پایه های ستون کمتر از کف های توری معمول ۲۴ اینچ * ۲۴ اینچ / ۶۰۰*۶۰۰ میلی متر
  • تمام تجهیزات الکتریکی مستقیما تحت پشتیانی زیرساخت شبکه ای و خود پشتیبانی می باشدو به هیچ تجهیزات گران بهای دیگری برای پشتیبانی نیاز نیست
  • ترانسفورمرها تا ۱۲۰۰۰ کیلوگرم هم مستقیما تحت پشتیانی روی کف با تقویت کننده های یکپارچه هستند
  • هیچ اتصال هزینه داری برای نردبان کابل، ۶۰۰ میلی متر و عریض تر به دلیل محل پایه ستون منعطف نیاز نیست.
  • پانل های چند سایزی برای تمام کف های کاذب مستقل از جای پای تجهیزات فراهم می کنند
  • تمام پانل های کف را می توان بدون اثر گذاری بر پایداری جانبی سیستم کف حذف کرد
  • انعطاف پذیری سیستم منحصر به فرد، توسعه آتی تجهیزات را که در طراحی کف اصلی به کار خواهند رفت را ممکن می سازد

یک ویژگی مهم

کف کاذب برای اتاق برق طراحی شده تا محیط منعطفی را برای تمام تجهیزات برقی ایجاد کند. دسترسی کاملی را زیر کف و بدون اثر گذاری بر پایداری کف ایجاد می کند. ارتفاع بالاتر کف، نصب کامل را سریع تر و کارآمد تر می کند و همچنین فضای بیشتری برای کابل های برق ارائه می کند.  از آنجایی که هیچ اتصالی بین پایه های ستون و خود پانل کف وجود ندارد، جای گیری منعطف پایه ستون را ممکن می سازد. با تعویض راحت پانل ها با لوله های فولادی مربع شکل زیر تجهیزات الکتریکی، دسترسی راحت به کابل ها و همچنین خنک سازی مستقیم اگر نیاز باشد امکان پذیر است.

اگر مجبور شوید که طراحی اتاق برق را دوباره ساماندهی کنید، فضایتان را توسعه دهید یا تجهیزات برقی را به یک فضای جدید در ساختمان منتقل کنید، کف کاذب، قابل استفاده مجدد است و در زمان و هزینه صرفه جویی می کند.

برای انتخاب کف کاذب اتاق برق به چند معیار توجه نمایید:

اول از همه تعیین کنید که در طول روز چه میزان رفت و آمد در این اتاق انجام می شود. بهترین جنس کف کاذب اتاق برق را با توجه به الزامات، استانداردها و شرایطی که برای این اتاق مشخص شده، انتخاب کنید. بر اساس حجم تجهیزات و تاسیساتی که قرار است زیر کف کاذب اتاق برق نصب شود، محاسبات مرتبط را برای تعیین ارتفاع کف انجام دهید. همچنین مشخص کنید که قرار است چه میزان بار بر روی این کف وارد شود. در ضمن شرایط آب و هوایی مثل گرما و سرما، رطوبت هوا و غیره در شهری که قرار است کف کاذب در آنجا نصب شود را هم در نظر بگیرید.


کف کاذب اتاق برق


کف کاذب در انواع و اقسام مختلفی به تولید می رسد تا برای هر مکانی کف کاذب خاص آن توسعه و طراحی شود.

یک مزیت منحصر به فرد

یکی از مزایا کف کاذب افزایش ارتفاع سطح اتاق از زمین بوده که ویژگی های متعددی را شامل می شود. یکی از آنها قابلیت عبور دادن سیم کشی و کابل کشی از بخش زیرین این کف بوده و دیگری افزایش جذابیت اتاق می شود.

بنابراین به کارگیری کف کاذب نه تنها معایبی نداشته بلکه مزایایی را می تواند برای افراد و یک اتاق به دنبال داشته باشد. در این میان برخی شرکت ها برای اتاق برق خود کف کاذب مخصوصی به کار می گیرند و آن کف کاذب اتاق برق نام دارد. این نوع کف کاذب دوام بالایی داشته و از کیفیت قابل توجهی برخوردار است که موجب عدم عبور الکتریستیه شده و اگر زمانی سیستم برق دچار نوسان و مشکلی شود این جریان به کف منتقل نشده و افراد از حرکت روی آن مصون باشند. بنابراینن کف کاذب بایستی در این زمینه مقاومت بالایی از خود نشان دهد و مواد اولیه باکیفیتی در ساخت آن به کار رفته باشد. خوشبختانه این نوع از کف کاذب چنین ویژگی را داشته و می توان با اطمینان آن را در چین اتاق هایی به کار گرفت.

ایمنی در اتاق برق

شرکت ها و سازمان ها برای خود اتاق برقی دارند که تمامی تجهیزات مربوط به سیستم برق ساختمان در آن به کار گرفته می شود. بنابراین به کارگیری کف کاذب در این قسمت امر مهمی بوده و باید توجه فراوانی به آن داشت که در صورت عدم توجه می تواند زیان بار باشد. اتاق برق هر ساختمانی مکان مهمی تلقی می شود که بایستی ایمنی لازم را برای آن قسمت فراهم آورد. بسیاری از شرکت‌ها به دلیل عدم توجه به این موضوع زیان های بزرگی را برای خود رقم زدند که جبران سختی را به دنبال داشته است.

از این رو یکی از ایمنی ها ، افزودن کف کاذب به این قسمت میباشد.  از آنجایی که اتاق برق شما دارای سیستم های تاسیساتی برقی میباشد باید از لوازم و تجهیزاتی بهره گرفت تا ایمنی آن قسمت به خوبی تامین شود زیرا چنین بخشی خطرات بسیاری را در صورت رعایت نکردند ایمنی به دنبال دارد.

نتیجه پایانی

همانطور که گفته شد کف کاذب اتاق برق مخصوص چنین مکان هایی تولید می شوند و با توجه به کیفیت بالا و ساختار قابل توجه می توانند برای چنین مکان هایی مناسب باشند. از این رو شرکت ها و سازمان ها برای اتاق برق خود کاف کاذب را به کار خواهند گرفت زیرا می دانند نوع دیگر نمی تواند مناسب چنین مکانی باشد و ایمنی لازم را فراهم آورد. بنابراین باید کف کاذب مخصوص را در چنین اتاقی قرار داد تا اطمینان کاملی از ایمنی آن داشت. این نوع کف ها به دلیل عدم عبور جریان الکتریسیته ایمن محسوب شده و بسیار کاربردی هستند.. در این میان باید آنها را برای کف اتاقی چون اتاق برق به کار گرفت زیرا مزایایی بیش از معایب خود دارد.