دیتاسنتر های گوگل و عملکرد آنها

دیتاسنترهای گوگل

دیتاسنترها معمولا محرمانه هستند چون مغز شرکت های تکنولوژی به حساب می آیند. گوگل، تصاویری را منتشر کرده است که از دیتاسنترهای زیبا و عظیم خود در سرتاسر دنیا پرده برداشته است که در مکان هایی مثل آیووا، اورگان، گرجستان، کارولینای جنوبی، اولاهوما، فنلاند و بلژیک واقع شده اند. گوگل می گوید وقتی در وب سایتش هستید، به یکی از قدرتمند ترین شبکه های سرور دسترسی دارید. دیتاسنترهای گوگل ، نرم افزارهای کامپیوتری و منابع سخت افزاری هستند که گوگل برای ارائه خدمات خود استفاده می کند.

گوگل ۱۲ سال است که روی ساخت دیتاسنترهای خود کار کرده است. مراکز بزرگ جستجو، کارآمد هستند و از انرژی قابل تجدید استفاده می کنند و دوستدار محیط زیست می باشند.

بر اساس گزارش گوگل، نیروی الکتریکی عملیات دیتاسنتر جهانی بین ۵۰۰ تا ۶۸۱ مگا وات است. قدرت پردازش این سرورها، از ۲۰ به ۱۰۰ پتافلاپ در سال ۲۰۰۸ رسیده است. جزییات شبکه های خصوصی گوگل در سرتاسر دنیا، در دسترس نیست.

یکی از بزرگ ترین دیتاسنترهای گوگل ، در اورگان، در رودخانه کلومبیا واقع شده است. به نام پروژه ۰۲ می باشد. این پروژه ۶۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۶ ساخته شد و تقریبا دو برابر زمین فوتبال آمریکایی با برج های خنک سازی چهار طبقه است. این مکان به خاطر برق هیدروالکتریک ارزان انتخاب شد.

گوگل بر کاهش مصرف انرژی در کنار رشد اینترنت تمرکز کرده است. بیشتر دیتاسنترها از انرژی سربار یا غیر محاسباتی برای سرورهای خود استفاده می کنند. در گوگل، این سربار تا تنها ۱۲% کاهش یافته است. بدین ترتیب بیشتر انرژی که استفاده می شود، مستقیما برای دستگاه هایی که جهت جستجوی گوگل به کار می رود تامین برق می کند. محاسبات گوگل شامل عملکرد کل دیتاسنترها در سرتاسر دنیا است، نه فقط جدید ترین و بهترین دیتاسنترها. آنها پیوسته در سال سنجش را انجام می دهند، نه فقط در طول فصول خنک تر.

دیتاسنترهای گوگل ، زیرساخت های برق و خنک سازی مختلفی دارند و در شرایط آب و هوایی مختلف مستقر شده اند. الگوهای آب و هوایی فصلی هم بر مقادیر PUE اثر می گذارند.

از چندین معیار در دیتاسنترهای خود برای سنجش مصرف برق استفاده می کنند. انرژی استفاده شده توسط زیر ساختار خنک سازی و تجهیزات فناوری اطلاعات با معیارهای جداگانه پیگیری می شود. در ارزیابی مصرف برق تجهیزات فناوری اطلاعات تنها سرورها، تجهیزات ذخیره سازی و تجهیزات شبکه سازی را در نظر می گیرند. هر چیز دیگر را سربار حساب می کنند.

دیتاسنترهای گوگل

طراحی شبکه کنونی که به تمام دیتاسنترهای گوگل نیرو می بخشد، حداکثر ظرفیت ۱٫۱۳ پتا بیت در هر ثانیه دارد. ۱۰۰ برابر بیشتر از اولین شبکه دیتاسنتر گوگل است که ده سال پیش توسعه یافته بود. شبکه، طراحی سلسله مراتبی با سه ردیف سوئیچ دارد اما همگی از تراشه های مشابه استفاده می کنند. با پروتکل های استاندارد کنترل نمی شود بلکه با نرم افزاری کنترل می شود که با همه سوئیچ ها به طور مشابه رفتار می کند.

شبکه سازی در دیتاسنترهای گوگل ، مهم است. در این مراکز، کارها در مخزنی از محاسبات و ذخیره توزیع می شوند. شبکه چیزی است که به گوگل اجازه می دهد تا بهترین استفاده را از تمام اجزایش کند. اما نیاز به ظرفیت شبکه در دیتاسنترهای این شرکت، به سرعت رشد کرده اند.

میزان پهنای باند که گوگل باید به سرورهایش ارائه کند، حتی از قانون مور هم پیشی گرفته است. علاوه بر قدرت محاسباتی، شبکه ها به عملکرد بالاتر برای بهره برداری از تکنولوژی های ذخیره سریع با استفاده از فلش و حافظه غیرفرار نیاز خواهند داشت.

طراحی به گوگل اجازه می دهد تا شبکه های خود را بدون اختلال در عملیات دیتاسنتر آپ گرید کند. گوگل حالا از تکنولوژی شبکه استفاده می کند که یک دهه زمان برد تا آن را توسعه دهد بنابراین حالا سایر توسعه دهندگان می توانند از آن استفاده کنند.

مطالب مرتبط

فروش کف کاذب اتاق سرور فروش کف کاذب اتاق سرور را در این مقاله مورد بحث قرار میدهیم کف کاذب ، نیاز اساسی اتاق سرور همه چیز از آن جا شروع می شود که دنیای رقابت دنیای بدون مر...
انواع کف کاذب دیتاسنتر نگاهی دقیق به انواع کف کاذب دیتاسنتر مدیران دیتاسنتر دقیق تر بخوانند دنیای امروز با اطلاعات و داده پیوند ناگسستنی دارد. تکنولوژی های زیادی دست به دس...
انواع کف کاذب اتاق سرور آشنایی با انواع کف کاذب اتاق سرور قبل از انتخاب کف کاذب اتاق سرور بخوانید کف کاذب که تا چندی پیش برای خیلی ها واژه ای ناآشنا و لفظی عجیب بود، این رو...
نکاتی از اجرای کف کاذب اتاق سرور... اجرای کف کاذب اتاق سرور ناگفته های تخصصی از زاویه ای نو اجرای کف کاذب اتاق سرور، یکی از مشکل ترین ماموریت هایی است که یک تیم اجرایی به عهده می گیر...