کف کاذب دیتاسنتر

کف کاذب دیتاسنتر و اهمیت استفاده از آن در مراکز داده

سامانه کف کاذب دیتاسنتر و اهمیت استفاده از آن

دیتاسنترها یکی از بخش های مهم هر شرکت دولتی یا غیردولتی به شمار می رود. از این رو باید دارای ایمنی کامل و تجهیزات استاندارد باشد تا مشکلی این نوع بخش از ساختمان را تهدید نکند. گذشته از افزودن تجهیزات، بایستی این اتاق را به شکلی طراحی کرده تا کابل های بسیاری که به کار گرفته می شود پنهان باشند و دچار آسیب نشوند. برای این موضوع شرکت ها از کف کاذب بهره می گیرند. کف کاذب دیتاسنتر یکی از بهترین راه ها برای پوشش کابل ها از نظرها محسوب شده و گذشته از آن موجب محافظت کابل های به کار گرفته شده در اتاق سرور می شوند.

کف کاذب دیتاسنتر همچون دیگر کف کاذب ارتفاعی بالاتر از سطح زمین داشته و بیشتر در مکان هایی به کار گرفته می شود که چنین ساختاری دارند. بنابراین بعید است افراد آن را در ساختمان مسکونی و از این دست مورد استفاده قرار دهد.

یک دیتاسنتر یا همان مرکز اطلاعاتی کامل ، نیاز به مدیریت تعداد زیادی کابل های انتقال داده و رسیدگی موثر به پردازش هایی که باعث ایجاد گرمای زیادی میشوند دارد که راه ها متغیر و متفاوت هستند و همچنین باید این سیستم مدیریتی به گونه ای باشد که توانایی تطبیق با فناوری های آینده و پیشرفته ی سرمایشی را داشته باشد یکی از این راه ها استفاده از کف کاذب میباشد .

در اینجا می‌خواهیم نوع خاصی از کف کاذب را به شما معرفی کنیم که در دیتاسنتر ها استفاده . سیستم کف کاذب تمام این نیازها را در یک فضای بسیار سازگار برای مشتری سازمان‌های نیازمند تغییرات و حتی برای تغییرات آینده تکنولوژیکی تامین می‌کند این سامانه شما را قادر خواهد کرد که تمام نیازهای دیتاسنتر را زمانی که در حال ارائه خدمات روزانه به مشتریان و مخاطبان خود هستید در یک محیط آرام و مطمئن برطرف کنید.

لزوم استفاده از کف کاذب دیتاسنتر

کف کاذب دیتاسنتر تفاوتی با دیگر کف های کاذب نداشته و همانند باقی کف های کاذب افزایش ارتفاع از سطح زمین را در پی دارد. از آنجایی که بهتر است سرورها با سطح زمین تماسی نداشته باشند، به کار گیری کف کاذب دیتاسنتر بسیار مفید خواهد بود زیرا مانع از تماس مستقیم سرورها با سطح زمین خواهد شد. کف کاذب دیتاسنتر گذشته از آن که موجب پوشش کابل ها خواهد شد، همچنین می توان از قسمت زیرین آن لوله های تاسیساتی را عبور داد تا تمامی تجهیزات ایمنی و استاندارد با عبور از قسمت زیرین کف کاذب در دید مستقیم قرارر نگرفته و سرورها نیز تماسی با سطح زمین و این گونه کابل ها نداشته باشند.

بنابراین کف کاذب دیتاسنتر تنها برای زیبایی یک اتاق سرور به کار گرفته نمی شود تا پوششی برای کابل یا لوله های تاسیساتی باشد بلکه ایمنی نیز محسوب می شود. زیرا با افزایش ارتفاع سرورهاا شاهد ایمنی بیشتر آنها در برابر الکتریسیته، آب و یا برخی دیگر خواهیم بود. به نوعی کف کاذب فواید بسیاری داشته که می تواند موجب حفظ سرورهایی با مجموعه انبوهی از درایوهای ذخیره سازی شود.

قلب ساختمان و اتاق سرور

شرکت های دولتی یا غیر دولتی یکی از مهمترین بخش ساختمان خود را دیتاسنتر یا همان اتاق سرور می دانند. در این میان سعی می کنند با رعایت تمامی استانداردها این نوع بخش ها را از هر گزند و آسیبی حفظ کنند. بنابراین باید کف کاذب را به نوعی یکی از استانداردهای اتاق سرور محسوب کرد. بسیاری از شرکت ها که دیتاسنتری مطابق استاندارد ایجاد نمی کنند شاهد مشکلاتی خواهند بود که از جمله آن نابودی بخش عمده داده های بزرگ دیتاسنتر است. داده هایی که می توانند سرنوشت بدی را برای شرکت ها رقم بزند زیرا بازگشت آن داده را تغییر غیرممکن می سازد.

به هر حال کف کاذب دیتاسنتر یکی از نکات ایمنی برای اتاق سرور بوده و بایستی به کار گرفته شود. البته شاید برخی شرکت ها استفاده کف کاذب را مناسب ندانند اما بهتر است که این توصیه انجام گیرد تا موجب ایمنی بیشتر سرورها شود.  البته با کمی تحقیق در این رابطه پی خواهند برد که فواید کف کاذب در اتاق سرور چیست.

مزیت های استفاده از کف کاذب دیتاسنتر :

ارتقای قابلیت های خنک کنندگی و کنترلی که برای دیتاسنتر ها اهمیت حیاتی دارد

توانایی گنجاندن تعدادی از راه کارهای خنک کنندگی همزمان با بالا بردن کارایی و انجام عملیات منجر به تولید گرمای بالا

خنک کنندگی بیشتر با یک یا چند راهکار سرمایشی

انعطاف پذیری برای ترکیب فرصت های طراحی با مصرف بهینه انرژی برای سرمایش دیتاسنترها

تطبیق راحت با تغییرات تکنولوژی و تغییرات مشتری محور در طول چرخه حیات مراکز اطلاعات

فراهم سازی بهترین راه حل برای توزیع آب یا دیگر عوامل سرمایش به ردیف ها و تجهیزات دندانه دار

توزیع مناسب خطوط آب مستقر در زیر کف کاذب که باعث کاهش تهدید نشت یا جمع شدن آب و در نتیجه خرابی و شکست سیتم میشود.

قابلیت جداسازی آب و برق و سیم ها

توانایی قطع کابل ها در موقع نیاز با انعطاف پذیری ، ظرفیت نامحدود و دسترسی کامل

کاهش هزینه های نگهداری از دیتاسنتر در نتیجه ی استقرار کف کاذب

فضای توزیع خدمات زیر کف و فضای داخلی تمیز برای تهویه ی هوا در دیتا سنترها

فراهم سازی بستر برای قابلیت تنظیم ارتفاع در آینده به وسیله ی کف کاذب