انتخاب کف کاذب

انتخاب کف کاذب

انتخاب کف کاذب مناسب ساختمان بر چه اساسی باشد؟

انتخاب کف کاذب که شما نیاز دارید به چندین فاکتور بستگی دارد:

  • نوع کاربرد (مرکز داده ها، خرده فروشی، اداره و …)
  • سیستم خنک کننده/تنظیم توزیع هوا
  • نیازهای کابل کشی/ سیم کشی برق (شامل مسیر یابی و توزیع/تحویل)
  • قابلیت تحمل وزن و بار

کف کاذب ها برای ایجاد مسیر لوله کشی، سیستم، کابل، لوله و جریان هوا مفید هستند. برای آشنایی بیشتر با منافع کف کاذب می توانید به مقالات دیگر در این زمینه رجوع کنید اما در صورتی که نیاز به یک کف کاذب دارید، اجازه بدهید از دلایل نیاز به یک کف کاذب بگذریم و به جزییات نوع کف کاذبی که نیاز دارید بپردازیم. قبل از جزئی شدن بر ویژگی های خاص کف کاذب ها، بهتر است بدانیم که در چه مواردی می تواند کاربرد داشته باشد.

ادارات و انتخاب کف کاذب

به طور سنتی، بسیاری از معماران، مدیران و صاحبان املاک و اپراتورها به چند دلیل مختلف نسبت به انتخاب کف کاذب در فضای اداره تمایلی نشان نداده­اند، معمول ترین این دلایل این است که این افراد به کف کاذب سنتی عادت دارند که به طور کلی چند پا ارتفاع دارد. با وجود عملی بودن در کاربردهای صنعتی، ساختمان­های تجاری نمی­توانند چند پا از ارتفاع کف نسبت به سقف را از دست بدهند.با ظهور کف کاذب کم ارتفاع (low profile access floor)  در درجه اول برای تنظیم کابل­ها، تقریبا هر شرکتی با هر دفتری می­تواند از این کف بهره­ مند شود.

مراکز داده­

در حالی که کف­ کاذب (raised access floor)  دیگر یک الزام استاندارد برای اتاق­های مخابره نیستند اما همچنان منافع بسیاری دارند که قابل انکار نیست.

  • توزیع کننده هوای کف
  • لوله کشی آب سرد
  • مدیریت کابل
  • حفاظت آب و سیل

دو نوع کف کاذب وجود دارد.

کف کاذب با ارتفاع کم(low profile access floor)

هدف استفاده ازکف کاذب با ارتفاع کم تنظیم و مدیریت کابل­ها، سیم­ها و مجراهاست. با توجه به ارتفاع کم کف، جریان هوا زیر کف یک نگرانی یا یک گزینه محسوب نمی­شود.

در حالی که برخی کف­ها کمی سبکتر از انواع بزرگ­تر خود هستند، آنها هنوز در رتبه بندی قدرت های بزرگ قرار دارند، برخی از مزیت های اصلی آنها این است که تا سقف ارتفاع کمتری را دربر می­گیرند و همچنین برای پرسنل در محل بسیار آسان تر استفاده می­شوند. هیچ پانل سنگینی وجود دارد و نگرانی­ای از سقوط به علت بازکردن یکی از پنل­ها از سه، چهارپا یا بیشتر به پایین وجود ندارد.
اگر شما در حال اجرای خط آب سرد بزرگ در زیر کف هستید بهتر است از یک کف کاذب سنتی با پانل­ها، ستون­ها و آویزها استفاده کنید.
اما اگر در حال اجرای مجراهای الکتریکی و کابل دادهها در فضای یک دفتر، یک کتابخانه یا یک فروشگاه خرده فروشی هستید یک کف کاذب با ارتفاع کم، ممکن است دقیقا آنچه شما نیاز دارید باشد.

کف­ کاذب استاندارد یا سنتی (Standard/Traditional access floor)  

یک کف استاندارد یا سنتی ارتفاعی بالاتر از ۶ پا دارد. ارتفاع­های استاندارد معمولا ۱۲پا یا بیشتر هستند و برخی از آنها نیز ارتفاع ۶ پا یا بالاتر دارند. این کف­ها اجازه مدیریت کابل­ها و همچنین جریان هوا را نیز می­دهند. این نوع کف کاذب­ها در تاسیس محیط­های صنعتی و نهادی کاربرد دارند. آنها ناهموار و سنگین هستند و فضای کافی برای سیم، کابل و لوله کشی ارائه می­کنند.
شاید بزرگترین محدودیت کف کاذب سنتی این است که دسترسی آسان به سیم، لوله ها و کابل­های زیر کف را فراهم نمی کند.