کنترل تردد اتاق سرور

کنترل تردد اتاق سرور

کنترل تردد اتاق سرور

/ اتاق های سرور یکی از بخش های مهم هر شرکت  یا سازمان محسوب می شوند که باید تحت برنامه منظمی طراحی شده و ایجاد شوند. این اتاق ها که در برگیرنده اطلاعات سری و مهم این دست شرکت ها بوده، باید در مکانی جای گیرند که از هر گزند و آسیبی به دور می باشند. در این میان ایجاد استانداردهای روز می تواند این خطرات به حداقل یا صفر برساند و بایستی ایمنی کاملی صورت گیرد تا اتاق سرور در برابر گزندها دور مانده و سرورها به خوبی کار خود را انجام دهند و اطلاعات سری و مهم شرکت یا سازمان همیشه محفوظ باشند. همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد برای برخورداری از یک اتاق سرور بی نقص باید امنیت بالایی حاکم باشد که از جمله آن سیستم کنترل تردد اتاق سرور است.

کنترل تردد بدان معنا بوده که از ورود و خروج هر فرد یا چیزی جلوگیری شود و تنها برای موضوعات مهمی به عبور و مرور در اتاق سرور پرداخت. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد بخش اتاق سرور هر شرکت یا سازمانی مهم محسوب شده و باید امنیت و ایمنی بالایی را به کار گرفت. و این چنین ایمنی به آسانی بدست نخواهد آمد و باید براساس برنامه و نقشه ای صورت گیرد. کنترل تردد تنها یکی از راه های ایمنی و امنیت اتاق سرور است که شرکت یا سازمانی برای اتاق سرور خود به کار خواهد گرفت. همچنین برخی شرکت ها نسبت به آن بی توجه هستند و کنترل تردد اتاق سرور را مهم نمی پندارند. برخی از شرکت ها با عدم به کارگیری سیستم کنترل تردد با مشکلی رو به رو شده که از جمله آن باید خرابی سرورها توسط افراد نفوذی و برخی دیگر اشاره داشت.

بنابراین عدم وجود سیستم کنترل تردد خطراتی به دنبال داشته که جبران سختی را برای شرکت یا سازمان موردنظر به دنبال دارد. البته سیستم کنترل تردد که برای اتاق سرور نیز درنظر گرفته می شود، برای دیگر مکان های سری و مهم طراحی شده زیرا یک سیستم ایمنی به شمار می رود. کنترل تردد اتاق سرور توسط افراد حرفه ای نصب شده و هر گروه یا تیمی نمی تواند آن را راه اندازی کند. همچنین نباید سیستم کنترل تردد را تنها یکی از تجهیزات ایمنی اتاق سرور دانست و دستگاه ها و روش های دیگری نیز دربرمی گیرد.

سیستم کنترل تردد اتاق سرور یک نوع سیستم هوشمند بوده و مانع از ورود هر فردی به اتاق می شود. این سیستم ها تنها به افرادی که حق ورود یا خروج دارند اجازه تردد می دهد. این نوع سیستم از ساختار پیشرفته ای برخوردار بوده و به دلیل حساسیتی که بخش اتاق سرور دارد بایستی به طور حتم چنین سیستمی درنظر گرفته شود. بسیاری از شرکت ها سیستم کنترل تردد را دستگاه مهمی ندانسته اما وجود چنین کنترلی برای اتاق سرور یا دیتاسنتر حیاتی و ضروری است. در حال حاضر راهکارهای مختلفی برای بررسی تردد افراد به اتاق سرور وجود داشته که سیستم کنترل تردد یکی از این روش ها محسوب می شود.

سیستم کنترل تردد اتاق سرور در حقیقت دستگاه هوشمندی بوده که به تایید هویت افراد مجاز به ورود می پردازد. افرادی که هویت تایید شده ای از سوی سیستم نداشته باشند، اجازه ورود به اتاق سرور را پیدا نخواهند کرد. البته در بیشتر اتاق های سرور شاهد به کار گیرید کنترل تردد آن هستیم. بنابراین وجود کنترل تردد اتاق سرور یکی از ضروریات بوده و عدم وجود آن می تواند موجب بروز خطرات بزرگی چون خرابکاری نفوذی ها و برخی دیگر شود. سیستم های کنترل تردد به شماره گیر یا سنسور اثر انگشت مجهز هستند تا بوسیله رمز ورود یا اسکن اثرانگشت افراد به اتاق وارد شوند.

البته ممکن است از طریق اسکن چهره نیز این تایید هویت انجام گیرد و تنها بوسیله روش های موردبحث نخواهد بود. این دستگاه ها با شناسایی ۲۵ نقطه صورت افراد شناسایی را آغاز می کنند و به سرعت هویت فرد را تایید یا تکذیب می نمایند. در صورتی که سیستم فرد را تایید نکند صدا اشتباهی به گوش می رسد و دستگاه به خطا بودن رمز یا چهره اشاره می کند. با این حساب اگر فرد ناشناسی به اتاق سرور نزدیک شود با وجود چنین سیستم کنترلی قادر نیست به اتاق ورود پیدا کند، مگر آن که جز افراد تایید شده باشد که در این صورت حق ورود به اتاق را پیدا خواهد کرد.

با تمامی این تفاسیر وجود سیستم کنترل تردد اهمیت بالایی داشته که باید هر اتاق سروری مجهز به این دستگاه باشد. همانطور که پیشتر اشاره شد یکی از سیستم های ایمنی کنترل تردد اتاق سرور بوده که توسط تیم حرفه ای قابل انجام است و هزینه بسیار بالایی را در بر نمی گیرد. یکی از ویژگی های این سیستم ها قابلیت یکپارچه سازی تمام درب ها بوده و می توان آن را تمامی درب ورودی به اتاق سرور در نظر گرفت. بنابراین تنها یک درب را دربرنگرفته و برای هر درب ورودی می توان یک دستگاه درنظر گرفت تا کنترل کاملی روی تردد به اتاق سرور وجود داشته باشد.

به طور کلی این نوع دستگاه ها یک سیستم امنیتی بوده که تنها برای اتاق های مهم و سری در نظر گرفته می شوند. بنابراین لازم نیست هر اتاقی به چنین سیستمی مجهز شود تا مانعی برای ورود بیگانگان به اتاق سرور یا هر مکان دیگری شد. اتاق سرور همانطور که اشاره شد یکی از قسمت های مهم هر شرکت و سازمانی بوده، بنابراین می بایست برای ایمنی و امنیت آن هزینه های بسیاری کرد زیرا به سرعت می توان نفوذ کرده و اطلاعات سرور را کسب نمود یا آنها را تخریب کرد.

از این رو کنترل تردد اتاق سرور می تواند روشی مطمئن برای جلوگیری از این مشکل باشد که بسیاری از شرکت ها یا سازمان را درگیر خود کرده و کمتر به آن توجهی می شود که خطرات بیشتری را دربر می گیرد. البته این نوع سیستم برای هر مکان مهمی باید به کار گرفته شود و تنها اتاق سرور نیست که می تواند شامل سیستم کنترل تردد شود. بسیاری تصور بر این دارند که اتاق سرور نیازی به سیستم کنترل تردد افراد نداشته در صورتی که این تفکر اشتباه است.

 

مطالب مرتبط

فروش کف کاذب اتاق سرور فروش کف کاذب اتاق سرور را در این مقاله مورد بحث قرار میدهیم کف کاذب ، نیاز اساسی اتاق سرور همه چیز از آن جا شروع می شود که دنیای رقابت دنیای بدون مر...
انواع کف کاذب دیتاسنتر نگاهی دقیق به انواع کف کاذب دیتاسنتر مدیران دیتاسنتر دقیق تر بخوانند دنیای امروز با اطلاعات و داده پیوند ناگسستنی دارد. تکنولوژی های زیادی دست به دس...
انواع کف کاذب اتاق سرور آشنایی با انواع کف کاذب اتاق سرور قبل از انتخاب کف کاذب اتاق سرور بخوانید کف کاذب که تا چندی پیش برای خیلی ها واژه ای ناآشنا و لفظی عجیب بود، این رو...
نکاتی از اجرای کف کاذب اتاق سرور... اجرای کف کاذب اتاق سرور ناگفته های تخصصی از زاویه ای نو اجرای کف کاذب اتاق سرور، یکی از مشکل ترین ماموریت هایی است که یک تیم اجرایی به عهده می گیر...