مضرات اتاق سرور

پنج عامل که میتواند برای اتاق سرور مضر باشد

مضرات اتاق سرور

/ اتاق سرور یکی از بخش های مهم هر سازمان و شرکت محسوب می شود که باید نگهداری کاملی از آنها صورت گیرد. در این میان اگرچه فوایدی از اتاق سرور می توان مشاهده کرد اما مضرات اتاق سرور را نیز باید در نظر گرفت. سازمان ها و شرکت ها باید توجه کاملی به مضرات اتاق سرور داشته باشند زیرا ممکن است در نهایت خطرات و ضررهای بزرگی را برای طرف های مقابل به دنبال داشته باشند. 

از جمله مضرات اتاق سرور باید به تهدیداتی اشاره کرد که همیشه اتاق های سرور را دنبال می کنند. این تهدیدات که باید آنها را مضرات اتاق سرور نیز محسوب کرد شامل عوامل متعددی می شوند که باید به افزایش درجه دما، رطوبت بالا هوا، جنبش ، قطعی برق و سرقت اشاره کرد.

البته هر یک از عوامل فوق توضیحاتی داشته که در ادامه می توانید بیشتر درباره آنها اطلاعات کسب کنید:

۱- جنبش: حرکات ناخواسته در اتاق سرور آسیبی به هارد سرورها وارد می کند که در نتیجه داده ها موجود در آن را با مشکل ایجاد خواهد کرد. حرکت افراد، حرکت وسایل نقلیه و برخی از این قبیل موجب می شود تا حرکت های ناخواسته ای را به دنبال داشته که فرجام بدی دارد. این حرکت های ناخواسته که به آن ارتعاش نیز گفته می شود، درایوهای سرور را دچار اختلال می کند که این اختلال ممکن است به حذف داده های درون سرور بیانجامد. بنابراین نباید به حرکت کردن در اتاق های سرور پرداخت و بایستی بیشتر کارها را به شکل آهسته انجام داد.

مطالب مرتبط :   دمای اتاق سرور و تاثیر آن بر روی عملکرد قطعات را در این مقاله بخوانید

۲- قطعی برق:  قطع برق یکی از بزرگترین عوامل تهدید کننده اتاق سرور است. زیرا هارد درایو سرورها بوسیله برق می توانند انرژی داشته و فعال باشند و قطعی مکرر می تواند آسیب بزرگی را به این درایوها وارد کند. آسیبی که همچون جنبش می تواند موجب پاک شدن داده های درون هارد سرور شود. از این رو بایستی سیستم هوشمندی را به کار گرفته تا از قطعی برق جلوگیری کرده تا آسیبی متوجه سرورها نشود.

۳- رطوب هوا: رطوبت یکی از تهدیدات مهم هر اتاق سرور است. رطوبت بالای هوا موجب می شود تا سخت افزارهایی چون پردازنده و درایوهای سرور دچار پوسیدگی شده که در نهایت نابودی آنها را به دنبال دارد. بنابراین بایستی مانع از به وجود آمدن رطوب در این اتاق ها شد زیرا ضرر بزرگی را به وجود خواهد آورد.

۴- افزایش دما: دما یکی از مهم های تهدید اتاق سرور به شمار می رود. با افزایش درجه دما اتاق سرور، سخت افزار سرورها دچار اختلالی شده که ناشی از افزایش دما آنها بوده و بایستی با استفاده از سیستم خنک کننده این موضوع را حل کرد. با افزایش دما سرورها ممکن است در سخت افزار آن مشکلی ایجاد شده و داده ها پاک شوند.

۵- سرقت: برخی افراد برای ضربه زدن به شرکت یا سازمانی سعی می کنند با رجوع به بخش اتاق سرور آن که داده های مهمی را در بر می گیرد، به این اتاق آسیبی وارد کرده و اطلاعات را به سرقت ببرد. از این رو موجب شده تا داده های مهم نابود و سرور دچار اختلالی شود که سازمان یا شرکت موردنظر را با مشکل بزرگی رو به رو خواهد ساخت. بنابراین باید افراد و سیستم نظارتی برای این نوع اتاق ها به کار گرفته شود.

مطالب مرتبط :   کنترل تردد اتاق سرور