سقف کاذب اتاق سرور

سقف کاذب اتاق سرور

 

سقف کاذب اتاق سرور، یکی از مهم ترین المان های اتاق سروری استاندارد و درجه یک به حساب می آید. اتاق سرور شما عملکرد قابل قبولی دارد اگر سقف کاذب آن اصولی، علمی و دقیق، طراحی و اجرا شود. در این نوشتار به طور اختصاصی به سقف کاذب اتاق سرور پرداخته ایم. هر آن چه درباره ی کار نیاز است را به گونه ای جامع، کامل و متقن ارائه کرده ایم.

وقتی از سقف کاذب اتاق سرور سخن می گوییم منظور به طور کلی فضای بین دو سقف است. سقف اصلی و سقف کاذب محیطی به وجود می آورند و تمامی آن، موضوع بحث ها است. هر المانی در این فضا “سقف کاذب اتاق سرور” است و نیازمند تحقق یک سری استانداردهای مشخص می باشد.

 

سقف کاذب اتاق سرور یا گلوگاه حساس مدیریت داده ها

نقش سقف کاذب اتاق سرور دقیقا چیست؟

سقف کاذب اتاق سرور در وهله ی اول از نظر ایجاد فضای ایزوله و عایق بودن اهمیت دارد. سپس وظیفه ی تعبیه ی محل کابل های الکتریکی، لوله های دربردارنده ی تجهیزات و غیره را به دوش می کشد. به تبع همین عوامل، سقف کاذب اتاق سرور نه تنها نقش سازه ای بازی خواهد کرد، بلکه در عملکرد این اتاق و اجزای مختلف آن نقش برجسته ای به عهده می گیرد. در ادامه از دو بعد ، “سقف کاذب اتاق سرور” را زیر ذره بین قرار داده ایم. اولی کارکردهایی است که این سقف دارد و دومی الزاماتی است که باید در طراحی این سقف رعایت شود.

گستردگی مجموعه ی انتظارات و وظایفی که یک سقف کاذب اتاق سرور به عهده دارد جالب است. به همین دلیل باعث شده که به حق، لقب گلوگاه حیاطی اتاق سرور را به آن اعطا کنیم.

سقف کاذب اتاق سرور، نکات مقدماتی

آن چه قبل از هر چیز باید بدانید

 

چالش های پیش رو  

وظیفه ای که سقف کاذب اتاق سرور در وهله ی نخست به عهده خواهد داشت به شرح مقابل است. “کمک به فضا، در راستای تحقق مانیتورینگ لحظه به لحظه و دائم عملکرد کلی اتاق سرور”. عوامل دیگری هم وجود دارند. به عنوان مثال رعایت فضای ایزوله در راستای مدیریت دما، رطوبت و به طور کلی فاکتورهای محیطی.

 راهکارهای طراحی و اجرا

اگر بنا به تحقق حداکثری اقتضاعات باشد، سقف کاذب اتاق سرور باید بتواند جریان هوا را مدیریت کند. توانایی باربری اجزایی که رویش قرار می گیرند را داشته باشد(فضای بین سقف کاذب و سقف اصلی را یک سری تجهیزات پر می کنند که در مقدمه اشاره شد). از همه مهم تر اینکه، انعطاف پذیری مناسب را در مواجهه با شرایط غیر مترقبه از خود نشان دهد.

سقف کاذب اتاق سرور، آن چه باید در طراحی لحاظ شود

نکات، الزامات و اقتضاعات

سقف کاذب اتاق سرور از نظر ارتفاع، جنس و طراحی هم الزاماتی دارد. یعنی باید بتواند به طور مشخص بهترین شرایط را برای مانیتورینگ و نظارت دائمی برآورده سازد. خنک سازی طبیعی و الکترونیکی، سیستم های مقابله با آتش و کابل های انتقالی هم مشمول همین اصل هستند.

برای اینکه سقف کاذب اتاق سرور فاکتورهای مطلوب بالا را برآورده نیاز است ویژگی های زیر را داشته باشد.

 • نگهدارنده هایی که از سقف اصلی(سازه ای) برای اتصال قطعات سقف کاذب به صورت رشته های انتظار آویزان هستند، باید قابلیت تغییر ارتفاع در محدوده ای مشخص داشته باشند. از این طریق سقف کاذب اتاق سرور می تواند فضاهای مختلفی را بسته به نیاز ایجاد کند.
 • انعطاف، تعویض قطعات و روی هم رفته، نحوه ی دسترسی به تجهیزات باید توسط سقف کاذب اتاق سرور فراهم شود.
 • جنس تمامی اجزای سقف کاذب اتاق سرور حتما و حتما باید عایق صوت، حرارت و انرژی باشند.
 • مطلوب است که رنگ سقف کاذب اتاق سرور روشن و نزدیک به سفید باشد.
 • سقف کاذبی استاندارد محسوب می شود که در مقابل آتش هم مقاومت های معقول و مطلوب را داشته باشد.

سقف کاذب اتاق سرور و استاندارد TIA-942

آن چه در اجرا کارکرد دستورالعمل گونه دارد

 

همانند هر مرکز حساس دیگری، اتاق سرور و اجزایش از جمله سقف کاذب اتاق سرور، باید پایبند به استانداردها باشند.

به طور دقیق تر باید گفت که مشابه قوانین و آیین نامه های ساختمانی در حالت کلی، انجمن مهندسین در کشورهای مختلف(در این جا مثال از امریکا است)، برای اتاق سرور استانداردِ طراحی و اجرا تدوین می کنند.  در اینجا قصد آن را نداریم که به طور بند بند به TIA-942  و یا استانداردهای مشابه بپردازیم. اما باید به طور کلی در نظر داشت که اگر قصد و بنا به همکاری با هر شرکتی برای تجهیز یک اتاق سرور وجود داشته باشد، این که المان حساسی مثل سقف کاذب اتاق سرور بر اساس چه استانداردی طرح شده و سپس اجرا می شود فوق العاده حیاتی است.

سقف کاذب اتاق سرور، یک توصیه ی حیاتی

سخن پایانی به عنوان جمع بندی

 

تا اینجا سعی بر آن داشتیم تا جنبه های تئوریک و گوشه هایی از الزامات اجرایی کار را بررسی کنیم. همچنین تلاش شد روی هم رفته تصویر جامعی از سقف کاذب اتاق سرور ارائه دهیم. در ابتدا نشان دادیم که سقف کاذب اتاق سرور تنها یک فضای سازه ای نیست، بلکه قرار است المانی باشد در خدمت حسن عملکرد تمامی اتاق سرور. در نتیجه جدای از رعایت استانداردهای ضروری سازه ای نظیر تحمل وزن تجهیزات، باید به کارایی سقف در زمینه های تامین نور و تهویه هم توجه ویژه مبذول داشته شود.

به دلیل گستردگی جزئیات طراحی و اجرایی سقف کاذب اتاق سرور، توصیه ی ما این است که حتما به شرکت ها و برندهای معتبر برای اجرایی سازی کار مراجعه کنید. آن ها به تبع تخصص و تجربه ای که در طول زمان یافته اند زیر و بم کار را می شناسند و سعی می کنند هر اجرا را یک نمونه کار ارزشمند معرفی کنند، خلاصه این که حداکثر کیفیت در پروژه ی شما جلوه خواهد داشت.

تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور

تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور

تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور

/ اتاق سرور بخش مهم هر شرکت یا سازمان بوده که باید برای نگهداری از آن سرویس ها و فعالیت های قابل توجهی انجام گیرد و نباید به آن بی توجهی شود. از آنجایی که این بخش اطلاعات سری و مهم هر شرکت یا سازمان را برعهده دارد، در صورت عدم نگهداری مناسب مشکلات بزرگی را برای صاحبین اتاق دربر خواهد داشت که هزینه های هنگفتی را به دنبال دارد. در این میان به کار بستن تجهیزات موردنیاز اتاق سرور گامی بزرگ محسوب شده که از هزینه خسارت کاسته و همیشه اتاق سرور را در برابر هر لطمه ای مصون نگاه خواهد داشت. بنابراین در درجه نخست باید برنامه ریزی برای به کارگیری تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور داشت تا بتوان پلن را به خوبی اجرا کرده و یک اتاق سرور ایمن و کاملی را محیا کرد.

اما برای راه اندازی این اتاق نمی توان تنها به یک سری تجهیزات سطحی بسنده کرد که تنها بخشی از تجهیزات اصلی را تشکیل می دهند و برخی جهت کاسته شدن هزینه تمامی را به کار نمی گیرند اما این امر خطرآفرین بوده و تفاوتی با عدم به کارگیری این تجهیزات نداشته بنابراین هرگاه قدمی در این زمینه برداشته شد بایستی کامل و بی نقص باشد زیرا نمی توان به آسانی از آن گذشت و توجه کمی داشت. البته برای انجام بایستی به موارد زیر اشاره کرده که تمامی آنها لازمه یک اتاق سرور هستند. اما این موارد چه بوده و کاربری آن چگونه در اتاق سرور مشخص می شود.

 • سیستم ایمنی در برابر زلزله
 • سیستم اطفاء حریق و آتش سوزی
 • سیستم مانیتورینگ
 • سقف و کف کاذب
 • استفاده از رنگ ضد حریق
 • سیستم روشنایی هوشمند
 • درب ضد سرقت
 • سیستم امنیت فیزیکی و کنترلی
 • سیستم خنک کننده داخلی
 • سیستم برق اضطراری
 • یوپی اس
 • ژنراتور
 • سیستم امنیت شبکه
 • تابلو برق و ATS

با چنین تجهیزاتی می توان یک اتاق سرور تقریبا کاملی را ایجاد کرد. به طوری که تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور نیاز به برنامه قبلی داشته و نمی توان به شکل سریع و آسان تمامی تجیهزات را به کار گرفت. شرکت ها و سازمان ها به طور کلی تنها یک اتاق سرور نداشته و از چندین اتاق سرور برخوردارند که هریک بخشی از اطلاعات سری این سازمان ها را شامل می شوند. بنابراین می بایست با تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور ایمنی کامل را فراهم آورد و یک اتاق سرور بی نقص ایجاد کرد. البته ایجاد اتاق سرور خود مبحث جداگانه ای بوده که پیشتر به آن پرداختیم و تجهیز این اتاق نیز نیازمند سرمایه هنگفتی بوده که با هزینه اندک صورت نمی گیرد. شرکت ها و سازمان از آنجایی که این بخش اهمیت بالایی داشته سعی می کنند بهترین را در نظر گرفته تا در طولانی مدت شاهد عملکرد بی نقص سرورها باشند. همانطور که می دانید سرورها دستگاه های حساس بوده و ایجاد مشکلی می تواند ضررهای نامطلوبی را رقم زند که قطعا قابل توجه نیست. همچنین بسیاری تصور می کنند تنها استفاده بخشی از این تجهیزات کافی است که در حقیقت تصوری اشتباه محسوب می شود.

 

دیوار کاذب اتاق سرور

دیوار کاذب اتاق سرور

دیوار کاذب اتاق سرور

/ اتاق های سرور یکی از بخش های مهم هر شرکت یا سازمان محسوب می شوند که باید تحت برنامه منظمی طراحی شده و ایجاد شوند. این اتاق ها که در برگیرنده اطلاعات سری و مهم این دست شرکت ها بوده، باید در مکانی جای گیرند که از هر گزند و آسیبی به دور می باشند. در این میان ایجاد آن تحت استانداردهای روز می تواند این خطرات به حداقل یا صفر برساند. یکی از این دست تجهیزات یا استاندارد، دیوار کاذب بوده که در هر ساختمانی به کار گرفته می شود. دیوار کاذب اتاق سرور نیز که نام آن مشخص است برای اتاق های سرور درنظر گرفته شده تا سطح ورود سر و صدا کاهش یافته و کابل هایی نیز در این میان از بین دیوار اصلی و کاذب عبور داده شود. البته دیوار کاذب اتاق سرور مزایای دیگری داشته و تنها نباید به موارد موردبحث که تنها بخشی از این ویژگی ها بوده بسنده کرد. شرکت ها یا سازمانی که می خواهد اتاق سرور خود را استاندارد ساخته و تجهیز کند از گروه حرفه ای برای ساخت دیوار کاذب بهره می گیرد، بنابراین یک تیم غیرحرفه ای ممکن است ایجاد دیوار کاذب را به درستی انجام ندهد.

براساس الگوهای مهندسی، دیوار کاذب را همان دیوار غیرباربری می گویند که در ادارات و شرکت ها به کار گرفته می شود و در روی دیوار باربر یا همان اصلی جای می گیرد. اغلب این دیوارها اداری یا تجاری هستند و کمتر در خانه ای می توان شاهد به کارگیری آن بود. دیوارهای کاذب گذشته از آن که وزن کمی داشته و در برابر زلزله مقاومت بالایی دارند، بلکه از ورود صدا جلوگیری کرده و به نوعی محافظ نیز محسوب می شوند. البته برای ایجاد دیوار کاذب اتاق سرور نخست دیوار اصلی قرار می گیرد و سپس درقسمت دوم شاهد قرار گرفتن دیوار کاذب هستیم.

قطعا شما با دیوار کاذب آشنایی دارید، این مدل دیوارها موجب عبور کابل های برق و دیگر کابل ها از میان دیوار اصلی و دوم شده و به نوعی آنها را ناپدید می کند. همچنین محافظی برای کابل ها محسوب شده و این سیم های ارتباطی را در برابر گزند و خطراتی به دور می دارد. بسیاری از شرکت ها دیوار کاذب را برای اتاق سرور خود به کار نمی گیرند زیرا آن را یک استاندارد برای اتاق سرور شرکت یا سازمان خود تلقی نمی کنند. اما با توجه به مهندسی امروز، اتاق سرور به عنوان بخش مهم هر شرکت یا سازمانی بایستی به چنین استانداردی تجهیز شود زیرا از تجهیزات ایمنی یک اتاق سرور به شمار می رود. البته در کنار دیوار کاذب، نوعی کف کاذب نیز قرار می گیرد که کاربری مشابه دیوار داشته و نقش دیگری نمی توان برای آن متصور شد. دیوار کاذب اتاق سرور تفاوتی با دیگر دیوارهای کاذب نداشته و همان ساختار و برخی ویژگی های لازم را دارد. بنابراین دیوار کاذب اتاق سرور با یک ساختمان معمولی یکسان هستند و در ظاهر و عملکرد آنها نمی توان اختلاف های بسیاری را شاهد بود.

گذشته از تفاسیر فوق، دیوار کاذب اتاق سرور مزایای دیگری نیز برای اتاق سرور داشته و تنها نمی توان به موارد فوق اکتفا کرد. این نوع دیوارها محافظ حرارتی و برودتی محسوب شده و مانع از عبور و خروج گرما یا سرما می شوند. بنابراین اتاق سرور دما واحدی داشته و فضای آن گرم یا سرد نخواهد شد تا مشکلاتی را برای سرورهای به دنبال داشته باشد. همانطور که می دانید سرورها مجموعه ای از داده های مهم را در بردارند و اگر خللی در آنها به وجود آید به نوعی خطری برای شرکت یا سازمان موردنظر خواهد بود. بنابراین رعایت ایمنی و استاندارد اتاق بسیار ضروری بوده و استفاده از تجهیزاتی چون دیوار کاذب می تواند موجب جلوگیری از خطرات بزرگ باشد. تاکنون از دیوار کاذب در اتاق سرورهای متعددی استفاده شد اما برخی شرکت ها توجهی به این موضوع نداشته و دیوار کاذب را برای پوشش اتاق سرور مناسب نمی دانند. این برخلاف استاندارد و ایمنی بوده و بایستی به طور حتم آن را در اتاق موردنظر به کار گرفت. البته انجام جاسازی دیوار توسط گروه مخصوصی انجام گرفته و توسط هر فرد یا افرادی این عمل انجام نمی گیرد. زیرا اگر دیوارکشی به شکل نادرست انجام گیرد می تواند مشکلاتی را به دنبال داشته که جبران آن سخت خواهد بود. به طور کلی این دست شرکت یا سازمانی که به دنبال ایجاد دیوار کاذب در اتاق سرور خود هستند بایستی به سراغ افراد متخصص و مجربی رفته که سالیانی به این امر پرداخته و تجربه کافی کسب کردند.

گذشته از اتاق سرور، شرکت ها و سازمان برای قسمت های دیگر خود نیز دیوار کاذب را به دلیل برخورداری از مزایا بسیار به کار می گیرند. بنابراین تنها اتاق سرور نبوده که شامل چنین دیوارهایی می شود و دیگر اتاق ها نیز می توانند با دیوار کاذب همراه باشند. البته به مزایای دیوار کاذب اشاره شده است و دیگر جای بحثی باقی نمی ماند اما به طور کلی دیوار کاذب برای اتاق سرور گزینه مناسبی بوده و مزایایی بیشتر از سایر دیوارها دارد.

این نوع دیوارها همچنین وزن کمی داشته و فشار بسیاری را روی ساختار اصلی ساختمان وارد نخواهند کرد. دیوار کاذب اتاق سرور تفاوت چندانی با یک دیوار کاذب دیگر اتاق ندارد بنابراین نباید آن را متفاوت دانست. کیفیت و ساخت یک دیوار کاذب اتاق سرور مشابه دیگر دیوارها بوده و شرکت ها از همان مواد اولیه در ساخت بهره می گیرند که در سایر دیوارها کاذب ها استفاده می کنند. با این حساب باید بیان داشت شرکت ها و سازمان ها می بایست به این موضوع توجه بسیاری کرده و دیوار کاذب را یکی از استانداردهای اتاق سرور تلقی کنند، در غیر این صورت اتاق سرورها آنها شامل تمامی استانداردهای لازم نشده و به نوعی با مشکلات درگیر خواهد شد. بنابراین باید به این جنبه از استاندارد اتاق سرور نیز توجه بسیاری داشته تا هر گونه مشکل را ریشه کن کرد و یک اتاق کامل سروی به وجود آورد. عمل به قوانین امر دشواری نبوده و گذشته از آن منافعی نیز به دنبال خواهد داشت. بنابراین اگر از شرکتی با اتاق سرور برخوردار هستید قطعا به این نکته توجه کنید.

طراحی اتاق سرور استاندارد

مزایای طراحی اتاق سرور استاندارد چیست ؟

طراحی اتاق سرور استاندارد

/ اتاق سرور یک بخش مهمی در هر سازمان و شرکت بوده که باید براساس استانداردهایی ساخته شود و اگر مشکلاتی در آن باشد می تواند ضررهای هنگفتی را برای سازمان یا شرکت موردنظر به دنبال داشته باشد. اتاق سرور همانطور که از نام آن پیدا بوده، یک اتاق معمولی نیست و بسیاری تصور می کنند شامل اتاقی خالص با سرورهای اطلاعاتی است و شامل طراحی و ویژگی های خاصی نمی شود. اما این دست افراد سخت در اشتباه هستند زیرا طراحی اتاق سرور استاندارد خود یک اصل درست ایجاد اتاق سرور بوده که اگر به آن توجه نشود قطعا می تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد.

از آنجایی که شرکت یا سازمان مربوطه تمامی اطلاعات حساس و مهم خود را در سرورهای این اتاق جای می دهند از این رو باید مراقبت کامل و درستی نیز از آنها صورت گیرد. بنابراین هنگام طراحی اتاق سرور باید به استانداردهای موجود توجه کاملی داشته تا موجب ایجاد اتفاقاتی در آینده نبود. طراحی اتاق سرور استاندارد در ابتدا بایستی براساس استانداردهایی صورت گیرد، استانداردهایی که ایمنی اتاق را تضمین کرده و موجب مراقبت کامل و سلامت همیشگی سرورها از گزندهای مختلف می شوند. بنابراین اگر طراحی به شکل درست انجام گیرد می‌توان شاهد نتایجی بوده که قابل پیش بینی بوده و به سود شرکت یا سازمان می باشد.

البته این نکته حائز اهمیت بوده که اتاق سرور باید از ایمنی بالایی بهره ببرد و در طراحی آن نیز به این موضوع باید توجه فراوانی شود. طراحی اتاق سرور استاندارد امر آسانی نیست و باید توسط افرادی متخصص انجام گیرد. زیرا این افراد بایستی تمامی عوامل ایمنی را در اتاق تعبیه کنند تا برای شرکت یا سازمان مربوطه یک اتاق سرور کاملی را طراحی نمایند. 

اتاق سرور بخش مهمی در هر شرکت یا سازمان محسوب شده و از این رو صاحبان اصلی حساسیت بسیاری در طراحی آن به خرج می‌دهند. این بخش از کمپانی ها باید در شرایط ایمنی کاملی باشند و به نوعی طراحی اتاق سرور استاندارد در آنها به کار گرفته شود تا بتوان این بخش را یک قسمت ایمنی و کامل تلقی کرد. البته برای انجام آن باید هزینه هایی هنگفتی انجام داد و نمی توان با یک هزینه کوچک به انجام مشکل پرداخت.

هزینه بر بودن طراحی اتاق سرور استاندارد امر آسانی برای شرکت و سازمان بوده زیرا این دست از شرکت ها برای تامین امنیت اطلاعات سری و مهم خود حاضرند هر هزینه ای را انجام دهند. بسیاری از کمپانی ها سرورهای خود را درجایی جداگانه قرار داده تا از دست هر گزندی حفظ باشند اما برخی دیگر آن را در قسمت زیرین ساختمان قرار می دهند. بنابراین این دست شرکت ها برای ایمنی بیشتر در مکان هایی جای داده تا موجب حفظ سرورها و اطلاعات مهم درون آن گردند. به طور کلی نگهداری کاملی باید از اتاق سرور صورت گیرد زیرا بخش کوچکی محسوب نمی شود.

به هر حال طراحی اتاق سرور نیز باید طبق استانداردهایی صورت گیرد تا بتوان آن اتاق سرور استاندارد تلقی کرد.

کنترل تردد اتاق سرور

کنترل تردد اتاق سرور

کنترل تردد اتاق سرور

/ اتاق های سرور یکی از بخش های مهم هر شرکت  یا سازمان محسوب می شوند که باید تحت برنامه منظمی طراحی شده و ایجاد شوند. این اتاق ها که در برگیرنده اطلاعات سری و مهم این دست شرکت ها بوده، باید در مکانی جای گیرند که از هر گزند و آسیبی به دور می باشند. در این میان ایجاد استانداردهای روز می تواند این خطرات به حداقل یا صفر برساند و بایستی ایمنی کاملی صورت گیرد تا اتاق سرور در برابر گزندها دور مانده و سرورها به خوبی کار خود را انجام دهند و اطلاعات سری و مهم شرکت یا سازمان همیشه محفوظ باشند. همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد برای برخورداری از یک اتاق سرور بی نقص باید امنیت بالایی حاکم باشد که از جمله آن سیستم کنترل تردد اتاق سرور است.

کنترل تردد بدان معنا بوده که از ورود و خروج هر فرد یا چیزی جلوگیری شود و تنها برای موضوعات مهمی به عبور و مرور در اتاق سرور پرداخت. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد بخش اتاق سرور هر شرکت یا سازمانی مهم محسوب شده و باید امنیت و ایمنی بالایی را به کار گرفت. و این چنین ایمنی به آسانی بدست نخواهد آمد و باید براساس برنامه و نقشه ای صورت گیرد. کنترل تردد تنها یکی از راه های ایمنی و امنیت اتاق سرور است که شرکت یا سازمانی برای اتاق سرور خود به کار خواهد گرفت. همچنین برخی شرکت ها نسبت به آن بی توجه هستند و کنترل تردد اتاق سرور را مهم نمی پندارند. برخی از شرکت ها با عدم به کارگیری سیستم کنترل تردد با مشکلی رو به رو شده که از جمله آن باید خرابی سرورها توسط افراد نفوذی و برخی دیگر اشاره داشت.

بنابراین عدم وجود سیستم کنترل تردد خطراتی به دنبال داشته که جبران سختی را برای شرکت یا سازمان موردنظر به دنبال دارد. البته سیستم کنترل تردد که برای اتاق سرور نیز درنظر گرفته می شود، برای دیگر مکان های سری و مهم طراحی شده زیرا یک سیستم ایمنی به شمار می رود. کنترل تردد اتاق سرور توسط افراد حرفه ای نصب شده و هر گروه یا تیمی نمی تواند آن را راه اندازی کند. همچنین نباید سیستم کنترل تردد را تنها یکی از تجهیزات ایمنی اتاق سرور دانست و دستگاه ها و روش های دیگری نیز دربرمی گیرد.

سیستم کنترل تردد اتاق سرور یک نوع سیستم هوشمند بوده و مانع از ورود هر فردی به اتاق می شود. این سیستم ها تنها به افرادی که حق ورود یا خروج دارند اجازه تردد می دهد. این نوع سیستم از ساختار پیشرفته ای برخوردار بوده و به دلیل حساسیتی که بخش اتاق سرور دارد بایستی به طور حتم چنین سیستمی درنظر گرفته شود. بسیاری از شرکت ها سیستم کنترل تردد را دستگاه مهمی ندانسته اما وجود چنین کنترلی برای اتاق سرور یا دیتاسنتر حیاتی و ضروری است. در حال حاضر راهکارهای مختلفی برای بررسی تردد افراد به اتاق سرور وجود داشته که سیستم کنترل تردد یکی از این روش ها محسوب می شود.

سیستم کنترل تردد اتاق سرور در حقیقت دستگاه هوشمندی بوده که به تایید هویت افراد مجاز به ورود می پردازد. افرادی که هویت تایید شده ای از سوی سیستم نداشته باشند، اجازه ورود به اتاق سرور را پیدا نخواهند کرد. البته در بیشتر اتاق های سرور شاهد به کار گیرید کنترل تردد آن هستیم. بنابراین وجود کنترل تردد اتاق سرور یکی از ضروریات بوده و عدم وجود آن می تواند موجب بروز خطرات بزرگی چون خرابکاری نفوذی ها و برخی دیگر شود. سیستم های کنترل تردد به شماره گیر یا سنسور اثر انگشت مجهز هستند تا بوسیله رمز ورود یا اسکن اثرانگشت افراد به اتاق وارد شوند.

البته ممکن است از طریق اسکن چهره نیز این تایید هویت انجام گیرد و تنها بوسیله روش های موردبحث نخواهد بود. این دستگاه ها با شناسایی ۲۵ نقطه صورت افراد شناسایی را آغاز می کنند و به سرعت هویت فرد را تایید یا تکذیب می نمایند. در صورتی که سیستم فرد را تایید نکند صدا اشتباهی به گوش می رسد و دستگاه به خطا بودن رمز یا چهره اشاره می کند. با این حساب اگر فرد ناشناسی به اتاق سرور نزدیک شود با وجود چنین سیستم کنترلی قادر نیست به اتاق ورود پیدا کند، مگر آن که جز افراد تایید شده باشد که در این صورت حق ورود به اتاق را پیدا خواهد کرد.

با تمامی این تفاسیر وجود سیستم کنترل تردد اهمیت بالایی داشته که باید هر اتاق سروری مجهز به این دستگاه باشد. همانطور که پیشتر اشاره شد یکی از سیستم های ایمنی کنترل تردد اتاق سرور بوده که توسط تیم حرفه ای قابل انجام است و هزینه بسیار بالایی را در بر نمی گیرد. یکی از ویژگی های این سیستم ها قابلیت یکپارچه سازی تمام درب ها بوده و می توان آن را تمامی درب ورودی به اتاق سرور در نظر گرفت. بنابراین تنها یک درب را دربرنگرفته و برای هر درب ورودی می توان یک دستگاه درنظر گرفت تا کنترل کاملی روی تردد به اتاق سرور وجود داشته باشد.

به طور کلی این نوع دستگاه ها یک سیستم امنیتی بوده که تنها برای اتاق های مهم و سری در نظر گرفته می شوند. بنابراین لازم نیست هر اتاقی به چنین سیستمی مجهز شود تا مانعی برای ورود بیگانگان به اتاق سرور یا هر مکان دیگری شد. اتاق سرور همانطور که اشاره شد یکی از قسمت های مهم هر شرکت و سازمانی بوده، بنابراین می بایست برای ایمنی و امنیت آن هزینه های بسیاری کرد زیرا به سرعت می توان نفوذ کرده و اطلاعات سرور را کسب نمود یا آنها را تخریب کرد.

از این رو کنترل تردد اتاق سرور می تواند روشی مطمئن برای جلوگیری از این مشکل باشد که بسیاری از شرکت ها یا سازمان را درگیر خود کرده و کمتر به آن توجهی می شود که خطرات بیشتری را دربر می گیرد. البته این نوع سیستم برای هر مکان مهمی باید به کار گرفته شود و تنها اتاق سرور نیست که می تواند شامل سیستم کنترل تردد شود. بسیاری تصور بر این دارند که اتاق سرور نیازی به سیستم کنترل تردد افراد نداشته در صورتی که این تفکر اشتباه است.

 

اتاق سرور چیست

اتاق سرور چیست ؟

اتاق سرور چیست ؟

اتاق سرور یکی از بخش های مهم هر شرکت و سازمانی محسوب شده که انبوهی از اطلاعات و  داده ها را در خود جای داده و قسمت مهمی محسوب می شود. بسیاری از کمپانی های بزرگ سعی می کنند برای ذخیره اطلاعات انبوه خود جایی را در نظر گیرند و آن اتاق سرور است. در گذشته شرکت ها اطلاعات مهم و کامل خود را به شکل سنتی ذخیره می کردند و خبری از اتاق سرور نبود، اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی اتاق های سروری ظاهر شدند که به شکل دیجیتالی داده ها را در خود ذخیره کرده و مانع از خروج داده ها به خارج از اتاق می شوند. البته برای نگهداری از اتاق سرور باید به موارد مختلفی توجه داشت و ایمنی لازم را رعایت کرد در غیر این صورت عواقب نامطلوبی به دنبال خواهد داشت که ضرر بزرگی را به شرکت یا سازمان موردنظر وارد می سازد. بنابراین با توجه به این موارد ایمنی می توان اتاق سرور را بدون هیچ مشکلی و به شکلی ایمن نگهداری کرد. از این رو باید درباره پرسش اتاق سرور چیست اطلاعات جامعی بدست آورد.

یک اتاق سرور در ابتدا باید شامل افرادی شود که به نگهبانی از آن می پردازند. باتوجه به سری بودن این بخش نگهبانانی می بایست به مراقبت از اتاق پرداخته تا افرادی ناشناس به داخل اتاق وارد نشده و اطلاعات را به سرقت ببرند. از این رو نگهبانی چنین اتاقی بسیار اهمیت دارد و به شکل قابل توجهی از سرقت اطلاعات دیجیتالی آن هم بوسیله اتاق سرور کاهش پیدا می کند. اما عوامل مختلفی برای یک اتاق سرور کامل وجود داشته که اگر به کار گرفته شود، قطعا خوشایند است. پاسخ اتاق سرور چیست بسیار روشن و مشخص است که همان توجه به همین مسائل می باشد.

اتاق سرور را می توان جایگاه مهمی در یک شرکت یا سازمان دانست که باید توجه بسیاری به آن شود. اگر بخواهیم به عناصر ایمنی یک اتاق سرور اشاره داشته باشیم می توانیم به گزینه های زیر پرداخت:

۱- استفاده از کفپوش اپوکسی برای زیبایی و ایمنی بالاتر

۲- استفاده از سیستم اطفاء حریق برای مواقع آتش سوزی

۳-استفاده از علائم هشدار دهنده برای ایمنی بیشتر

۴-استفاده از دیوار کاذب پوششی در هنگام ساخت اتاق

۵- بهره گیری از درب ضد حریق

۶-استفاده از دوربین مداربسته برای کنترل عبور و مرور

۷-استفاده از سقف کاذب برای افزایش ایمنی و زیبایی

۸-استفاده از منبع تغذیه بدون وقفه

۹-استفاده از لدر و سینی کابل

۱۰-استفاده از سقف کاذب مشبک و ضد حریق

۱۱-استفاده از دیوار کاذب پارتیشن و ضد حریق

۱۲- استفاده از تابلو برق

۱۳- استفاده از سیستم کنترل تردد عبور و مرور

۱۴- استفاده از کف کاذب با دوام

۱۵- استفاده از سیستم تهویه برای اتاق سرور

۱۶- استفاده از سیستم اعلام حریق

۱۷- استفاده از نرم افزار کنترل اتاق سرور

در موارد فوق بیشتر با عناصر ایمنی یک اتاق سرور رو به رو شدید که بایستی در اتاق به کار گرفته شود در غیراین صورت ممکن با رخ دادن حادثه نتوان به جلوگیری از آن پرداخت. همانطور که می دانید پرسش اتاق سرور چیست همیشه در ذهن وجود داشته و می تواند از بروز حادثه برای اتاق سرور که همیشه وجود داشته و باید با استفاده از چنین امکاناتی اتفاق افتادن آن را غیرممکن ساخت. شرکت ها و سازمان های بزرگی هستند که اتاق سرور را به کار می گیرند، بنابراین بهره گیری از راه های ایمنی مختلف قطعا قابل توجه خواهد بود. به طور کلی در مطلب فوق آشنایی نسبی با اتاق سرور پیدا کردید و پاسخ اتاق سرور چیست را کسب کردید.