اهمیت کف کاذب ضد حریق در آتش سوزی

اهمیت کف کاذب ضد حریق در آتش سوزی

کف کاذب ضد حریق

/ ساختمان ها براساس استانداردهای سازمان نظام مهندسی ساخته می شوند و به نوعی برای خود  قوانینی دارند از این رو اگر براساس استاندارد ایجاد نشوند در آینده مشکلاتی را به وجود خواهند آورد که قطعا ضررهای هنگفتی به دنبال خواهد داشت. یکی از استانداردهایی که باید در ساختن ساختمان به آن توجه شود، کف کاذب ضد حریق است. البته این نوع کف ها بیشتر در ساختمان های تجاری به کار گرفته می شوند زیرا خطر حریق آنها را بیشتر دنبال می کند تا یک ساختمان مسکونی را.

اگرچه ساختمان های مسکونی نیز شامل کف کاذب ضد حریق می شوند اما تعداد آنها کمتر از ساختمان های تجاری محسوب می شود. به هر حال رعایت استاندارد ایمنی برای هر ساختمانی لازم است و کف کاذب ضد حریق نیز یکی از همان استانداردهای موردنظر به شمار می رود.

از این رو مهندسان ساختمان توصیه می کنند هنگامی که به ایجاد ساختمانی می پردازید کف کاذب ضد حریق را در نظر داشته باشید. همانطور که از نام این نوع کف ها مشخص است، کف کاذب ضد حریق نه تنها وزن کمی رو روی ساختمان می آورد بلکه مانع از بروز حرارت آتش به اسکلت ساختمان می شود. در حقیقت یک مانع حرارتی در برابر آتش بوده و اگر ساختمانی اسکلت فلزی داشته باشد و فاقد چنین کف، قطعا خسارات بزرگی را به دنبال خواهد داشت. بدون کف کاذب ضد حریق حرارت به اسکلت ها از جمله اسکلت فلزی ساختمان رخنه کرده و موجب ذوب شدن فلز و در نهایت تخریب کامل ساختمان می شود.

مطالب مرتبط :   کف کاذب طرح لگراند

قطعا تخریب ساختمان خسارات هنگفتی را به به بار می آورد که نسبت به آتش گرفتن واحدی بیشتر است. در آتش سوزی یک واحد ممکن بوده تعدادی از افراد در معرض آتش قرار گرفنه و وسایلی مورد حریق قرار گیرند اما اگر حرارت به اسکلت اصلی رخنه کند موجب تخریب کامل ساختمان شده که در پی آنها چندین نفر کشته شد و ساختمانی چند طبقه نیز فرو می پاشد.

تاکنون شاهد تخریب ساختمان های متعددی در این زمینه بودیم که با عدم رعایت این ایمنی کامل تخریب شدند. یکی از آنها ساختمان پلاسکو تهران بوده که به دلیل قدمتی طولانی و عدم رعایت استانداردهای لازم طعمه حریق شد و عدم وجود استانداردهایی چون کف کاذب ضد حریق آتش را به اسکلت فلزی آن رساند و در نهایت کاملا تخریب شد. حادثه ای که در آن چندین نفر کشته شدند و خسارات مالی و جانی بزرگی به بار آورد.

به هر حال رعایت نکات ایمنی امری واجب بوده و مانع از بروز خسارت جانی و مالی می شود. بسیاری این نکته را متوجه نیستند که اگر کف کاذب ضد حریق در ساختمان به کار گرفته نشود خسارات بیشتری در پی خواهد بود.


برچسب ها: 

تاریخ: 
محتوا:  اهمیت کف کاذب ضد حریق در آتش سوزی
5
star star star star star

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پین کردن در پینترست

اشتراک
<